Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: P5 Maths - Problem Sums

P5 Maths - Problem Sums 4 years 1 month ago #1

I need help to solve these questions below. Thank you.

1. A delivery company charged \(8 for every parcel delivered successfully and compensate its clients \)2 for every parcel that was damaged. In July, the company had to deliver 200 parcels. If it earned a total of $1200, how many parcels were damaged in July?

2. If Mr Tan buys 3 writing pads and 4 notebooks, he will have $2.75 left. If he buys 4 writing pads and 3 notebooks, he will have \(3.25 left. Given that each notebook cost \)1.25, find the total amount of money Mr Tan has.

3. If Mrs Lim bought 4 plates and 7 cups, she will have \(10.75 left. If she wants to buy 7 plates and 4 cups, she will need another \)8.45 more. Given that each plate costs $8.55, how much money did Mrs Lim have?
  • Hahae
  • Hahae's Avatar
  • OFFLINE
  • Karma: -2
The administrator has disabled public write access.

P5 Maths 4 years 1 month ago #2

Hahae wrote:
1. A delivery company charged \(8 for every parcel delivered successfully and compensate its clients \)2 for every parcel that was damaged. In July, the company had to deliver 200 parcels. If it earned a total of $1200, how many parcels were damaged in July?
200x\(8=\)1600
\((1600-1200)÷\)(8+2)=400÷10=40
Number of parcels damaged in July = 40

Check
Number of parcels delivered successfully = (200-40)x\(8= \)1280
Number of parcels delivered damaged = 40x\(2= \)80
Total earnings in July = \((1280-80) = \)1200

Hahae wrote:
2. If Mr Tan buys 3 writing pads and 4 notebooks, he will have $2.75 left. If he buys 4 writing pads and 3 notebooks, he will have \(3.25 left. Given that each notebook cost \)1.25, find the total amount of money Mr Tan has.
W: Writing pads
N: Notebooks

3W+4N+$2.75 = 4W+3N+$3.25
Cost of 1 notebook = $1.25
3W+4(1.25)+2.75=4W+3(1.25)+3.25
3W+7.75=4W+7
W=0.75

3W+4N+2.75
3(0.75)+4(1.25)+2.75= 10
Total amount of money that Mr Tan has = $10

Hahae wrote:
3. If Mrs Lim bought 4 plates and 7 cups, she will have \(10.75 left. If she wants to buy 7 plates and 4 cups, she will need another \)8.45 more. Given that each plate costs $8.55, how much money did Mrs Lim have?
P: Plates
C: Cups

4P+7C+\(10.75 = 7P+4C-\)8.45
Since cost of 1 plate = $8.55
4(8.55)+7C+10.75 = 7(8.55)+4C-8.45
7C+44.95=4C+51.40
3C=6.45
C=$2.15

4P+7C+\(10.75 = 4(\)8.55)+7(\(2.15)+\)10.75 = $60
Amount of money that Mrs Lim had = $60
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1

About Us | Contact Us | Join Us | Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap | Sign Up

Copyright 2008 onSponge Pte Ltd. All rights reserved

Protected by R Antispam